V Česku se loni postavilo nejméně nových maloobchodních ploch v historii

Nových nákupních center vzniká čím dál méně, investoři volí častěji přístavby a rekonstrukce. Z nákupních ploch, které se mají letos dokončit, jich většina vznikne v Moravskoslezském kraji. Kromě centra Forum Nová Karolina v Ostravě se otevírá i Breda & Weinstein v Opavě.

3. 1. 2012

V České republice loni neotevřelo žádné nákupní centrum, pouze menší maloobchodní formáty v Ostravě a jinde v regionech. Zatímco například v rekordním roce 2007 developeři rozšířili nabídku maloobchodních ploch o více než 200 tisíc čtverečních metrů, loni přibylo jen něco přes desetinu této hodnoty, což je zdaleka nejméně v novodobé historii země. I letošní rok bude podprůměrný z hlediska vzniku nových nákupních center – celkem by podle odhadu realitně poradenské firmy DTZ mohlo vzniknout přibližně 150 tisíc m2 nových ploch.

„Již v průběhu roku 2011 došlo k posunu předpokládaného času dokončení některých projektů původně plánovaných na 2012 na další rok. S ohledem na vývoj pronájmů těchto projektů lze očekávat, že ještě nějaké posuny nastanou během roku,“ uvedla pro HN Lenka Šindelářová z pražské pobočky DTZ.

Výstavba moderních obchodních center se přesunula mimo Prahu. V současné době jsou podle DTZ v Česku ve výstavbě dvě nákupní centra s více než 10 tisíci m2 ploch k pronájmu. Letos na jaře otevře své brány Forum Nová Karolina, zřejmě jedno z posledních velkoformátových nákupních center v zemi. Společnost Multi Development dokončuje v centrální části Ostravy zatím jeho první fázi, která však nabídne obchody na 57 tisících m2.

Do budoucna se developeři budou zaměřovat spíše na menší projekty, na rozšíření již zavedených nákupních center nebo rekonstrukce těch postavených, protože pozemků pro novou výstavbu ubývá a ani o nouzi o obchodní centra v zemi nemůže být zrovna řeč.

„Expanze na zelené louce se už v takovém rozsahu nebude dít,“ řekl Rostislav Novák, technický ředitel developerské TK Development. Tato původem dánská firma jako jedna z mála staví nákupní centra i v dnešní době. Na podzim roku 2010 dokončila outletové centrum Fashion Arena v Praze-Štěrboholích, letos v květnu otevírá rozšířenou část nákupního centra Futurum v Hradci Králové.

TK Development také chystá letos zahájit výstavbu obchodního centra ve Frýdku-Místku, který jako jediné město s více než 50 tisíci obyvateli zatím nemá moderní nákupní centrum.

„Nájemci jsou samozřejmě opatrní a vybírají si zavedené projekty, někteří obchodníci také vyčkávají a sledují vývoj ekonomické situace a dopady na tržby a pozdržují expanzi,“ řekla Šindelářová z DTZ. Pokud dnes podle Nováka někdo začíná s výstavbou nového centra na zelené louce, trvá oproti období boomu déle, než se zaplní nájemci.
Zdroj: ihned.cz
Autor: Martina Marečková

GAUTE, a.s.
Gaute Corporation

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: [email protected]