Stát nabízí levné půjčky. Na výstavbu nájemních bytů vyčlenil stamiliony

Úspěšní žadatelé o výhodný úvěr na výstavbu nájemních bytů by mohli od Státního fondu rozvoje bydlení dostat půjčku s ročním úrokem například dvě procenta. V loňském roce ale z osmi žádostí komise schválila pouze jedinou.

17. 1. 2012

Dotacím, které Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) dával v minulých letech žadatelům na výstavbu nájemního bydlení, odzvonilo. Střídají je nízkoúročené úvěry. „Úroková sleva může být v konečném důsledku u nízkoúročeného úvěru několikanásobně větší než jednorázově poskytnutá dotace, protože to je dlouhodobý program,“ řekl František Steiner, náměstek ředitele fondu.

Vláda již loni schválila a vyčlenila na pilotní projekt v programu Úvěry na výstavbu nájemních bytů 120 milionů korun. Program vychází z nové koncepce státní politiky pro bydlení. Podpora je cílena prioritně na bydlení pro sociálně ohrožené skupiny, jako například seniory. V letošním roce má SFRB v rozpočtu na tyto účely minimálně 300 milionů korun. Po vyhodnocení pilotního kola, které právě probíhá, plánuje fond vyhlásit další kolo příjmu žádostí v březnu.

Na sklonku roku získal v rámci pilotního projektu na podporu výstavby nájemních bytů od státu výhodný úvěr soukromý subjekt z Ostravy. Ten jako jediný z osmi žadatelů prošel sítem. Na podání žádostí měly obce, města nebo právnické osoby něco přes pět týdnů, do 8. listopadu 2011. „Řada z nich to podcenila. Myslely si, že podají žádost a dostanou peníze. To už neplatí, peníze se posuzují i v návratnosti,“ řekl Steiner. „Typicky, když se v minulosti dávaly dotace, bylo téměř jedno, na jaké uchazeče byla dotace cílena,“ dodal.

Komise, jejímž předsedou je profesor ekonomie a člen NERVu Martin Mejstřík, vyloučila pět z osmi žádostí. Většina neúspěšných žadatelů o úvěr dodala neúplné žádosti. Chyběly například informace o podnikání žadatele nebo dokumentace ke stavbě, podmínkou bylo, aby byly byty upravitelné pro vozíčkáře. Dělá se i rating – hodnotí se, zda je žadatel schopen úvěr vrátit.

„Ukázalo se, že dokumenty, které komise vyhodnotila, nesplňovaly poměrně přísná hlediska na účelovost. U některých projektů vycházela velká cena za metr čtvereční a u těch komise doporučila, aby je žadatelé přepracovali,“ řekl Steiner. To je případ i dvou žádostí na výstavbu sociálních bytů.

„Chceme na rozdíl od bank poskytovat úvěr za co nejnižší úrok. Pokud banky v současné době poskytují na tyto typy projektů úrok 6 až 7 procent ročně, lze předpokládat, že to bude v dalším období i více. My chceme jít výrazně níž, třeba i na dvě procenta, což je třetinový úrok,“ řekl Steiner a dodal, že tak na úvěr dosáhne více lidí i obcí. Pilotní program nabízel dva typy úroků – 2 nebo 3,5 procenta – podle toho, na jaký typ bydlení se měl úvěr využít.
Zdroj: ihned.cz
Autor: Martina Marečková

GAUTE, a.s.
Gaute Corporation

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: [email protected]