Nové opatření je v souladu s evropskou směrnicí o energetické náročnosti budov, která se v současné době převádí do českého právního řádu. Novela zákona o hospodaření energií sjednocuje podobu energetických průkazů budov ve všech zemích Evropské unie. Od roku 2016 budou průkazy vyžadovány také při prodeji nebo pronájmu jednotlivých bytů.

Návrh průkazu energetické náročnosti budovy
"Jedná se o informační nástroj, který má možným kupujícím a nájemcům sloužit k tomu, aby viděli, jaká je energetická náročnost budovy a jaké budou její provozní náklady, protože cena energie roste a provozní náklady na energie budou hrát čím dál důležitější podíl v nákladech na budovu,“ řekl Petr Holub z neziskové organizace Šance pro budovy. Ta je společnou iniciativou České rady pro šetrné budovy a Centra pasivního domu, jež zastupují více než stovku společností ze stavebního oboru.
Nový průkaz bude částečně vizuálně připomínat energetické štítky, kterými jsou označeny elektrospotřebiče typu chladniček nebo praček. „Náklady na pořízení průkazu energetické náročnosti budov budou různé podle druhu a velikosti budovy. Například v případě, že půjde o průkaz energetické náročnosti budov na rodinný dům, se náklady na pořízení tohoto průkazu pohybují řádově v jednotkách tisíc korun,“ sdělil HN Pavel Jirásek z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).
Podle Holuba by majitel rodinného domu zaplatil za tento průkaz okolo pěti tisíc korun, ale za předpokladu, že bude mít v pořádku stavební dokumentaci. V opačném případě se může o něco prodražit.
Zdroj: ihned.cz
Autor: Martina Marečková