Díky změně financování hypotéky můžete ušetřit desítky tisíc korun

Většina majitelů hypoték si nechává jednání s bankou o úrokových sazbách na poslední chvíli. Nebo automaticky přistoupí na nabídku banky, od níž má hypotéku, aniž by ji blíže prozkoumala. Lidé se tak zbytečně připravují o peníze.


21. 2. 2012

Letos končí fixace úrokových sazeb u hypoték asi padesáti tisícům lidí. Většina z nich měla pevně stanovený úrok na pět let, který byl daleko vyšší, než je nyní běžné. O refinancování hypotéky, tedy o sjednání nižších úrokových sazeb, přesto v Česku jedná pouze pětina majitelů hypotéky.

Modelový příklad přitom ukazuje, že půlprocentní snížení úrokových sazeb může při pětileté fixaci úroků hypotéku zlevnit o 26 tisíc korun. A procentní snížení dokonce o více než 53 tisíc korun.

reklama"Je to skutečně jen příklad. Nabídnutá úroková sazba se zpravidla případ od případu liší," upozorňuje ale Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum. A doporučuje, aby se majitelé hypoték zajímali o její refinancování včas, nejméně s tříměsíčním předstihem. A zkusili využít silnou konkurenci, která v tomto směru na trhu panuje.

„Většina majitelů hypotéky ale tento problém neřeší a akceptuje podmínky banky na další období fixace. Banky ovšem v tomto případě v 80 procentech nabídnou klientům vyšší úroky, než mají noví klienti. Výjimečně přihlížejí k aktivitě klienta,“ říká hypoteční makléřka společnosti Gepard Finance Eva Fraňková.

Zájem bank o refinancování hypoték roste. Podle Fraňkové jde o prověřené obchody s nižším rizikem. Část finančních institucí podmiňuje poskytnutí nejlepších úroků u hypotečních úvěrů splněním některých podmínek. Kdo si není v oblastí financí jistý, měl by se proto při porovnávání nabídek poradit s nezávislým odborníkem.

GAUTE, a.s.
Gaute Corporation

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: [email protected]