Finanční arbitr otáčí: Česká spořitelna nemusí vracet poplatek za vedení úvěru

Banka nemusí vrátit peníze za vedení a správu úvěrového účtu. To je nové rozhodnutí finančního arbitra, u kterého se domáhal klient vrácení poplatků od České spořitelny. Tuzemské banky tak získaly další hlas pro svůj nekompromisní postoj.

17. 7. 2013

Ve sporu o poplatky začínají mít navrch banky. Finanční arbitr rozhodl, že Česká spořitelna nemusí vracet peníze za vedení a správu úvěrového účtu.

Podle informací, které má IHNED.cz k dispozici, tak banka nemusí svému klientovi vracet 1715 korun za poplatky.

Poslední rozhodnutí finančního arbitra tak začíná vychylovat kyvadlo ve prospěch bank. Přitom ještě na konci dubna rozhodl finanční arbitr v obdobném sporu přesně opačně.

Tehdy totiž arbitryně Monika Nedělková rozhodla, že Komerční banka poplatek vybírala neoprávněně a musí peníze svému klientovi vrátit. "Jednoduše řečeno rozdíl mezi těmi případy spočívá v tom, že u České spořitelny se daly identifikovat služby, které pod poplatek spadaly," řekla Nedělková.

Jen po pár dnech tak přichází další rozhodnutí ve prospěch bank. Minulý týden dal Obvodní soud pro Prahu 1 za pravdu Komerční bance.

"Jsme nadále přesvědčeni, a příslušný soud nám v tomto dal za pravdu, že poplatky za správu úvěrů jsou klientům účtovány plně v souladu se všemi příslušnými zákony. Poplatky za správu úvěrů, jejichž vrácení se někteří klienti dožadují, byly řádně sjednány ve smlouvě o úvěru, přičemž klienti byli o těchto poplatcích informováni před podpisem smlouvy o úvěru a k uzavření smlouvy o úvěru přistoupili zcela svobodně po zvážení alternativ v podobě nabídek bank na vysoce konkurenčním bankovním trhu v České republice," uvedl k tomu Martin Křivda z právního odboru Komerční banky.

Podobně v neprospěch klienta rozhodl na konci června Krajský soud v Ostravě v odvolacím řízení. Ten přiznal Stavební spořitelně České spořitelny poplatky za vedení úvěrového účtu.

Pro banku rozhodl na konci května také Obvodní soud pro Prahu 5, který zamítl žalobu na ČSOB o vrácení poplatku za správu úvěru.

K hromadným výzvám, které požadují po bankách vrácení poplatků, se připojilo přes 340 tisíc lidí. První zhruba čtyři desítky tisíc z nich už přes Poplatkyzpět.cz podalo žaloby u soudů.

Ve prospěch klienta banky rozhodl kromě finančního arbitra v dubnu také Obvodní soud pro Prahu 5. Podle něj musí Hypoteční banka poplatek klientovi vrátit.

Zdroj: ihned.cz
Autoři: Pavla Francová
GAUTE, a.s.
Gaute Corporation

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: [email protected]