Jednání o DPH: Stavebníci se chystají na růst cen

Česko chce v Bruselu vyjednat prodloužení výjimky na nižší sazby DPH na stavební práce na byty, ale také na jejich vytápění.

Praha/Brusel, 24. 1. 2006
Protože to naráží na odpor řady zemí, Evropská komise naznačuje, že by se mohlo o těchto požadavcích jednat odděleně.
To by znamenalo, že některý z požadavků by měl větší šanci na úspěch. "Žádný z nich nepreferuji," řekl včera před odletem do Belgie ministr financí Bohuslav Sobotka.
Dosud platná výjimka na výstavbu bytů a na jejich vytápění je platná pouze do konce roku 2007. Pokud vláda její prodloužení nedojedná, budou Češi muset platit daň nikoli současných pět, ale devatenáct procent.

Jde hlavně o stavbu bytů
Evropská komise připouští, že jedna z možností kompromisu v jednáních o výjimkách DPH spočívá v prodloužení přechodného období na vytápění nebo dokonce jeho trvalého přesunutí do nižší sazby.
Naproti tomu nižší daň ve stavebnictví by se přesunula do sazby základní.
Zatím není jasné, jak by byla výjimka na vytápění stanovena časově, jestli do roku 2010 nebo 2015. Přesun vytápění do nižší sazby chce Sobotka podporovat. Podle něj to však není pro Česko dostatečné řešení.
O prodloužení nižší sazby daně na výstavbu nových bytů pak kromě Česka usilují i Polsko a Slovinsko. Jiné země tuto výjimku neuplatňují. Francie, Belgie, Nizozemsko a další země původní evropské patnáctky využívají mimo jiné nižších sazeb na renovace a opravy bytů. S nižší sazbou u renovací počítá i rakouský návrh. Ten předpokládá, že by se na ně vztahovala nižší DPH do roku 2010.
Rakouskou variantu ale česká strana odmítá. Včera Bohuslav Sobotka zopakoval, že jde o diskriminační návrh a že jej bude v této podobě vetovat.

Firmy urychlují výstavbu
Ačkoli se čeští politici snaží výjimku na nižší daně v Bruselu prodloužit až do roku 2015, lidé v jejich úspěch příliš nevěří. Podle analytiků je to vidět na poptávce po bytech, která se začala na konci uplynulého roku zvedat.
Na výhru vyjednávačů nechtějí sázet ani developeři. Ti se snaží zahájit výstavbu co nejvíce nových bytových domů, které by mohli ještě do konce roku zkolaudovat. "Současná situace, kdy nevíme, jaké bude danění, je pro developery špatná. Každé jiné řešení by bylo lepší," tvrdí Dušan Kunovský, ředitel developerské společnosti Central Group.
Analytici mu dávají za pravdu. Pokud se jednání o výjimkách ještě protáhnou, pak se může český realitní trh začít deformovat. Vytvoří se umělá poptávka, která nutí developerské firmy začít s výstavbou nových projektů. V případě, že by byla výjimka prodloužena až za několik týdnů, řada dnes zahajovaných staveb se nedokončí a malé firmy mohou krachovat.
To ale platí i pro opačný případ. Jestliže bude Česko neúspěšné a výjimka skončí v prosinci 2007, pak se náhle umrtví realitní trh s byty. A to může následně ovlivnit hospodaření drobných developerů.
Českou výpravu naopak nezajímá, jak dopadne snaha Francie udržet nižší sazby na restaurační služby. Ty v Česku zůstanou ve vyšší sazbě.
GAUTE, a.s.
Gaute Corporation

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: [email protected]