Prodat nebo pronajmout dům bude možné jenom s energetickým průkazem za několik tisíc

Od příštího roku bude možné srovnávat energetickou náročnost rodinných domů podobně jako u elektrospotřebičů. Za tuto novinku zaplatí prodávající nemovitosti, který bude muset pro zájemce nechat zpracovat průkaz energetické náročnosti budovy.

Začátek ledna 2013 přinese majitelům budov, kteří se rozhodnou své domy prodat nebo pronajmout, novou povinnost. Kupujícím nebo nájemníkům budou muset předložit průkaz energetické náročnosti budovy. Ten prozradí zájemcům o nemovitosti, podobně jako štítek na elektrospotřebičích podle stupnice A až G, očekávanou roční spotřebu energie v dané budově.

Vyplývá to z novely zákona o hospodaření energií, kterou minulý týden schválil Senát a která je v souladu se směrnicí EU o energetické náročnosti budov.

Povinnost nechat si zpracovat průkaz se od 1. ledna 2013 vztahuje na prodej a nový pronájem celých budov – rodinných domů, bytových domů, kancelářských budov, obchodních center a jiných komerčních nemovitostí.

V případě prodeje jednotlivých bytů nebo kanceláří zákonodárci schválili posun povinnosti o tři roky. Do konce roku 2015 tak bude možné zájemcům o jednotlivý byt nebo kancelář namísto průkazu předložit tři roční faktury za teplo, plyn a elektřinu. Přechodné období vychází vstříc lidem, kteří budou chtít svůj byt prodat, ale společenství vlastníků jednotek jim například průkaz nebude ochotno v krátkém čase na písemnou žádost poskytnout.

Obdobně to bude u nového pronájmu bytů nebo jednotlivých nebytových jednotek – majitel bude muset průkaz předložit od roku 2016. Do té doby může zájemcům o pronájem dokládat údaje o energetické náročnosti objektu fakturami za teplo, plyn a elektřinu.

Podle odhadů odborníků z trhu se roční poptávka po průkazech bude pohybovat mezi 30 až 60 tisíci. To vychází při současném počtu specialistů, kteří jsou na základě osvědčení ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) průkazy oprávněni vydávat, na 50 průkazů ročně na zpracovatele. Nedostatek auditorů by tedy neměl hrozit.

Cenu za zpracování průkazu si určí zpracovatel, kterého si lze vybrat ze seznamu autorizovaných osob na stránkách ministerstva. Cenu průkazu ovlivňuje velikost a složitost domu (jeho členitost), a především to, zda je k němu projektová dokumentace. U běžného rodinného domu s projektovou dokumentací by se podle ceníků zveřejněných některými zpracovateli cena měla pohybovat kolem pěti tisíc korun s DPH. V případě chybějící dokumentace se může vyšplhat až na dvojnásobek.

Více informací o povinnosti opatřit si energetický průkaz domu (a od roku 2016 i bytu) čtěte ve středečních HN.

Zdroj: ihned.cz

Autoři: Martina Marečková

GAUTE, a.s.
Gaute Corporation

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: [email protected]