Provize realitní kanceláři - zasloužená odměna?

„Provizi platí kupující vlastně vždy, otázkou je pouze to, zda je provize samostatnou položkou nebo součástí kupní ceny."

VOJTĚCH URBÁNEimageK
specialista na prodej RD a pozemků spolupracující s Gaute, a.s.
 
„Provize je odměna za zprostředkování, jinými slovy za služby, které poskytuje realitní kancelář při zajištění příležitosti k prodeji či koupi nemovitosti. Nad rámec samotné zprostředkovatelské činnosti dnes již běžně služby realitní kanceláře zahrnují vše od inzerce nemovitostí k prodeji, provedení prohlídek nemovitosti, předložení dostupné dokumentace a zásadních informací o prodávané nemovitosti po pomoc při samotném smluvním jednání a následném dokončení obchodu a změny vlastníka v katastru nemovitostí. S ohledem na stále se navyšující administrativu spojenou s převody nemovitostí v dnešní době realitní kanceláře standardně poskytují servis včetně pomoci při financování koupě nemovitosti, tedy i jednání s bankou, zajišťují též přípravu vzorové smluvní dokumentace nebo právní servis prostřednictvím právního zástupce.

Výše provize je pohyblivá v závislosti na typu nemovitosti (byt, rodinný dům, komerční objekt...), lokalitě a především na kupní ceně - zjednodušeně je možné říci, že s výší kupní ceny klesá procento provize. Pokud jde o to, kdo provizi realitní kanceláři platí, záleží především na individuální dohodě s klientem, ale také například na ustálených regionálních zvyklostech. V Brně a okolí například funguje nepsané pravidlo, že služby pro majitele nemovitostí jsou zdarma, provizi tedy platí strana kupující, přestože ve většině ostatních regionů České republiky je tomu naopak. Ve skutečnosti je tomu tak, že provizi platí kupující vlastně vždy, otázkou je pouze to, zda je provize samostatnou položkou nebo součástí kupní ceny, která je o odměnu realitní kanceláře navýšena. Závěrem s ohledem na co nejvyšší právní jistotu klientů vždy doporučuji obrátit se pokud možno na zavedenou a dlouhodobě fungující kancelář s dobrými referencemi, která je schopna díky svým zkušenostem a znalostem klientovi vše podrobně vysvětlit, nabídnout kvalitní služby a minimalizovat rizika s koupí či prodejem spojená, včetně možnosti zajištění odborného právního poradenství."

Další názory na uvedené téma vybrancýh realitní kancleáří najdete na http://www.bydleni.cz/clanek/Provize-realitni-kancelari-zaslouzena-odmena.

 

GAUTE, a.s.
Gaute Corporation

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: [email protected]