Sociální bydlení: byty do 90 a RD do 150 metrů čtverečních

Byty do 90 metrů čtverečních a rodinné domy do 150 metrů čtverečních budou patřit do kategorie tzv. sociálního bydlení, rozhodla dnes vláda.

Praha, 15. února
Nová definice sociálního bydlení souvisí se snahou kabinetu zachovat i po roce 2007 u značné části nově postavených bytů nižší daň z přidané hodnoty.

Pro stavby související s bydlením nyní platí pětiprocentní sazba DPH, ale jen do konce roku 2007. Poté se kvůli EU může uplatňovat nižší sazba jen u výstavby a oprav bytů a obytných domů, pokud bude přítomen sociální aspekt. Běžná sazba DPH je 19 procent.

Podmínky sociálního bydlení bude splňovat 70 a pravděpodobně i více procent veškeré nové bytové výstavby i po roce 2007, řekl po jednání vlády ministr financí Bohuslav Sobotka. Dodal, že rekonstrukce bytového fondu bude ve snížené, pětiprocentní sazbě až do roku 2010.

Za sociální bydlení se považují i bytové stavby sloužící osobám, které jsou ohrožené tzv. sociálním vyloučením. Týká se to například dětských domovů, domovů důchodců, chráněných bytů, azylových domů či týdenních stacionářů. Rovněž nájemní byty pořízené z veřejných prostředků či s jejich přímou podporou spadají do této kategorie.

Odhad ministra Sobotky potvrzuje i Aleš Vobruba z Orco Property Group: "Co se týká výstavby společnosti IPB Real, zhruba 80 % všech bytů a domů spadá to této kategorie. Největší zájem je obecně o byty 2 +kk (50 - 60 m2), v poslední době evidujeme zvýšenou poptávku o větší byty, hlavně 3+kk, od těch cca 70 m2 výše." Podle Vobruby
definice sociálního bydlení ovlivní rozhodováni developerských společností o podobě a designu projektů, hlavně o samotné skladbě bytů. "Určitě budeme nuceni na tuto skutečnost reagovat změnou charakteru výstavby, ale to bude možné pouze u takových projektů bytové výstavby, jejichž realizace nebyla zahájena. U těch projektů, které již probíhají těžko můžeme měnit původní plány a záměry", řekl Vobruba.
15. 2. 2006 17:47, Reality.iHNed.cz
Autor: Markéta Houdková
GAUTE, a.s.
Gaute Corporation

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: [email protected]