V Brně roste počet volných kancelářských prostor.

Brno 16. srpna (ČTK) - Firmy šetří, řada míst je volných i více než rok. Shodují se na tom analytici, které oslovila ČTK. Podle Regional Research Fora, která vývoj trhu pravidelně sleduje, bylo letos v prvním pololetí v Brně 69.800 metrů čtverečních volných kancelářských prostor. Míra neobsazenosti dosáhla 16,8 procenta, což je nárůst o 0,5 procentního bodu oproti konci roku 2012.

Brno 16. srpna (ČTK) - V Brně roste počet volných kancelářských prostor. Firmy šetří, řada míst je volných i více než rok. Shodují se na tom analytici, které oslovila ČTK. Podle Regional Research Fora, která vývoj trhu pravidelně sleduje, bylo letos v prvním pololetí v Brně 69.800 metrů čtverečních volných kancelářských prostor. Míra neobsazenosti dosáhla 16,8 procenta, což je nárůst o 0,5 procentního bodu oproti konci roku 2012.

"Poptávka po kancelářích je nízká, firmy šetří, spousta prostor je volných i více než rok. Ceny běžných kancelářských prostor v centru města klesly u větších celků až na 1400 korun za metr čtvereční ročně. U menších prostor se ceny pohybují okolo 2000 korun," uvedla Gabriela Pokorná z realitní kanceláře MIG PARTNER.

Také podle Ondřeje Gavlase z Gaute je v Brně velký převis nabídky nad poptávkou. "Patrný je značný tlak nájemců na snížení ceny nájmu a případné opuštění projektu po skončení fixní doby nájmu k jinému pronajímateli," komentoval jeden z trendů v oboru Gavlas.

Firmy podle něj také hledají levnější kanceláře a přecházejí z těch honosnějších v nově budovaných centrech do prostor s nižší třídou. "Jako určitou díru na trhu stále vnímáme nedostatek kancelářských prostor k prodeji. Jedinou nabídkou kanceláří typu A k prodeji v Brně je projekt AZ Tower. V případě zájmu o kanceláře nižší třídy prakticky není co nabídnout," uvedl Gavlas.

Podle Regional Research Fora v pololetí dosáhla celková výměra moderních kancelářských ploch v Brně 416.000 metrů čtverečních. Ze tří čtvrtin jde o kanceláře vyšší třídy. Ty nové vznikly v mrakodrapu AZ Tower nebo v CTOffice Building 1. Dalších 32.000 metrů čtverečních nových kancelářských prostor je ve výstavbě a jejich dokončení se očekává v druhé půlce roku.

Mezi významné nájemní transakce tohoto období patřily předpronájem HomeCredit & Airbank a Kentico v projektu Titanium I, který roste nedaleko brněnského železničního nádraží.

Podle analytika společnosti Cyrrus Jiřího Šimary se brněnský trh zatím vyvíjí stabilně. "Otázkou však je, jak se vypořádá s přílivem nových dokončených prostor během druhého pololetí letošního roku. Celková výměra kancelářských ploch se totiž navýší o takřka osm procent," uvedl Šimara.

Zdroj: ČTK
Autor: Filip Vrána hj

GAUTE, a.s.
Gaute Corporation

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: [email protected]