Vyšší DPH ceny nových bytů nezvedla. V průměru dokonce nepatrně klesly

Průměrné ceny nových bytů v Praze nevzrostly, přestože se nižší sazba DPH od letošního roku zvýšila na 14 procent z loňských 10 procent. V hlavním městě se v prvním čtvrtletí tohoto roku prodalo o 15 procent nových bytů méně než ve stejném období loni.


6. 4. 2012 |

Průměrná cena nového bytu v Praze dosáhla 57 347 korun za metr čtvereční včetně DPH, což je nepatrně méně než v závěru loňského roku, kdy byla na úrovni 57 403 korun za metr čtvereční včetně DPH. Vychází to ze čtvrtletní analýzy developerské Skanska Reality, která pražský trh novostaveb dlouhodobě sleduje.


„Průměrná cena bytů v Praze zůstává stejná zejména díky nově zahajovaným projektům, které mají od začátku nastavené nižší prodejní ceny,“ řekla Naděžda Ptáčková, ředitelka odboru prodeje a marketingu Skanska Reality.

Průměrnou cenu však zkreslují luxusní rezidenční projekty v centru, většina nabízených nemovitostí se pohybuje v hodnotách mezi 45 tisíci a 55 tisíc korun za metr čtvereční včetně DPH. Většina cen v nově zahajovaných projektech je pak pod hranicí 50 tisíc korun za metr čtvereční včetně DPH.

Bytů se prodalo méně

Od ledna do března se v Praze prodalo 1 023 bytů, což je o 15 procent méně než ve stejné období loni. Nadpoloviční většinu (57 procent) všech prodaných bytů tvořily v prvním čtvrtletí byty, které doposud nebyly dokončeny.

"Byty v dobrých lokalitách za příznivou cenu se stále prodávají i z papíru," uvedla Skanska Reality v tiskové zprávě. Zároveň v nabídce za poslední tři měsíce ubylo dokončených bytů a to o 16 procent. Celkem se v Praze je na prodej 8 214 nových bytů -- většinou ve fázi výstavby nebo "na papíře" ale i dokončených ihned k nastěhování.

Loni developeři v Praze prodaji o 39 procent bytů více než v roce 2010. Prodeje bytů v pražských rezidenčních projektech sleduje také konkurenční Trigema a Ekospol. Druhý jmenovaný ale na rozdíl od Skanska Reality nesleduje malé projekty s počtem bytů do 50 jednotek. Podle Ekospolu letošní prodeje nasvědčují tomu, že letos k žádnému zamrznutí trhu nedojde.

„Jediné zamrznutí prodejů, které podle našich analýz pražský trh zažil, přišlo hned po Novém roce a trvalo zhruba do konce třetího lednového týdne. Tak je to ale každý rok, za normálních okolností bývají právě leden a pak ještě dva prázdninové letní měsíce prodejně nejhorší. V únoru a v březnu se ale již prodalo přibližně 300 bytů měsíčně, a to je velmi dobré číslo,“ uvedl ředitel Ekospolu Evžen Korec.
Zdroj: ihned.cz
Autor: Marečková Martina

GAUTE, a.s.
Gaute Corporation

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: [email protected]