Koupit si drahý byt v novostavbě nemusí ještě znamenat, že jeho majitel bude několik let v klidu spát. To potvrzuje nedávný případ rezidenčního projektu Prague Marina v pražských Holešovicích, kdy obyvatelé jednoho z jeho bytových domů museli být kvůli praskání kovové konstrukce evakuováni.
Případ Prague Mariny je sice ojedinělý a příčiny nebyly doposud objasněny, ale větší či menší problémy mají podle odborníků až na výjimky všechny novostavby. Důvodem je stavební boom, který nastal po revoluci, a vývoj stavebních technologií, se kterými se stavebníci neustále učí pracovat. Dalším faktorem je snaha investorů maximálně ušetřit na nákladech, a tím pádem nabídnout levnější ceny bytů.
„Vady ohrožující stabilitu konstrukce, a tedy přímo životy, se příliš nevyskytují a spíše souvisí s lidskou chybou než nějakým systémovým selháním,“ říká Ctibor Hůlka, ředitel společnosti Dekprojekt, která mimo jiné nabízí expertní a znalecké posudky. Podle něj si naštěstí i největší šetřilové uvědomují, že jde o život lidí.
Zjistit předem, zda se na novostavbě vyskytne časem závada, v zásadě nelze. I kdyby si lidé koupili byt až po jeho dokončení a najali si před jeho převzetím odborníka typu inspektora nemovitostí, který by jim pomohl odhalit i skryté nedostatky, některé chyby se mohou projevit až za několik let.
To je případ i bytového domu v projektu Prague Marina, kde problémy s ocelovou konstrukcí nastaly koncem dubna, více než tři a půl roku po kolaudaci stavby. Odborníci však doporučují prověřit si referenční stavby developera, od kterého zákazníci byt kupují, a třeba si i zjistit, jaké mají lidé zkušenosti s bydlením v domech od stejného developera.
zdroj: ihned.cz, autor: Martina Marečková