Výstavba nových bytů: složitější předpisy, které dodržuje málokdo

V posledních 20 letech prošlo stavebnictví obrovským boomem a vývojem technologií. Proto vznikají nové bezpečnostní a požární předpisy, které jsou čím dál tím složitější, a málokdo se v nich vyzná. Výsledkem bývají stavby, které nesplňují platné vyhlášky.

5. 6. 2012 ihned.cz

Koupit si drahý byt v novostavbě nemusí ještě znamenat, že jeho majitel bude několik let v klidu spát. To potvrzuje nedávný případ rezidenčního projektu Prague Marina v pražských Holešovicích, kdy obyvatelé jednoho z jeho bytových domů museli být kvůli praskání kovové konstrukce evakuováni.

Případ Prague Mariny je sice ojedinělý a příčiny nebyly doposud objasněny, ale větší či menší problémy mají podle odborníků až na výjimky všechny novostavby. Důvodem je stavební boom, který nastal po revoluci, a vývoj stavebních technologií, se kterými se stavebníci neustále učí pracovat. Dalším faktorem je snaha investorů maximálně ušetřit na nákladech, a tím pádem nabídnout levnější ceny bytů.

„Vady ohrožující stabilitu konstrukce, a tedy přímo životy, se příliš nevyskytují a spíše souvisí s lidskou chybou než nějakým systémovým selháním,“ říká Ctibor Hůlka, ředitel společnosti Dekprojekt, která mimo jiné nabízí expertní a znalecké posudky. Podle něj si naštěstí i největší šetřilové uvědomují, že jde o život lidí.

Zjistit předem, zda se na novostavbě vyskytne časem závada, v zásadě nelze. I kdyby si lidé koupili byt až po jeho dokončení a najali si před jeho převzetím odborníka typu inspektora nemovitostí, který by jim pomohl odhalit i skryté nedostatky, některé chyby se mohou projevit až za několik let.

To je případ i bytového domu v projektu Prague Marina, kde problémy s ocelovou konstrukcí nastaly koncem dubna, více než tři a půl roku po kolaudaci stavby. Odborníci však doporučují prověřit si referenční stavby developera, od kterého zákazníci byt kupují, a třeba si i zjistit, jaké mají lidé zkušenosti s bydlením v domech od stejného developera.
zdroj: ihned.cz, autor: Martina Marečková

GAUTE, a.s.
Gaute Corporation

Telefon: +420 541 213 390, +420 800 194 125

E-mail: [email protected]